Новини :: Чемпіонат ААФУ

Чемпіонат ААФУ

«Зірка» (Кропивницький): 12 місце Групи 3 на проміжному етапі

«Зірка» (Кропивницький): 12 місце Групи 3 на проміжному етапі

Кропивницька «Зірка» – клуб із великими традиціями. Не один сезон вона провела в еліті, маючи найвище досягнення – шосте місце в Вищій лізі та двічі вихід у півфінал Кубка України. Проте в 2019 році «Зірка» втратила професіональний статус. На жаль, в наших реаліях, здебільшого, це означає зникнення й самого клубу – проте в Кропивницькому змогли зберегти як представницьку дорослу команду, так і клубну академію.

Побувавши навіть на обласному рівні, команда повернулася на всеукраїнський рівень, щоправда, цього сезону виставивши винятково юних футболістів. Як наслідок – останнє місце в третій групі та сім розгромних поразок. Втім, «Зірка» філософськи ставиться до поточних невдач і вірять у майбутнє – недарма середній вік команди в сезоні 2020/21 складає 17 років. Про «Зірку» на сучасному етапі розповідає виконавчий директор клубу Андрій Перевозник – до слова, й головний архіваріус та історик кропивницького футболу.

«Зірка» (Кропивницький): 12 місце Групи 3 на проміжному етапі

А.А.Перевозник (ліворуч) із головою КрОАФ В.А.Безсмертним

- Для молодої, навіть юної кропивницької команди дуже важливою є ця зимова перерва. Встигли вийти з відпустки й розпочати змагання до снігопадів?

- Ми навіть і не йшли у відпустку. Єдина пауза – коли були сильні морози та карантин, а решту часу команда тренується. Звичайно, що підготовка буде йти, в основному, в Кропивницькому. Поки що ми не планували участі в зимових турнірах, проводяться "двохсторонки" і будемо розглядати варіанти проведення товариських ігор з командами, що знаходяться поблизу.

- Де команда займається? Під відкритим небом чи в залі?

- Ні, під відкритим небом. У нас є поле зі штучним покриттям. Мабуть, одне із кращих, яке можна уявити. Тому ми використовуємо наші можливості.

- Наскільки великими плануються кадрові зміни? Чи є вже гравці, які офіційно пішли або відпущені на перегляд?

- На перегляді в інших клубах було чимало гравців, особливо в командах Першості УПЛ U-19, адже вся команда в нас сформована з випускників академії. Поки що можу сказати, що контракт з «Олександрією» підписав Білан. Щодо комплектування, то ми поки що використовуємо гравців з Кропивницького, які тут є. Дещо змінився підхід, і ми будемо намагатися просунути саме випускників академії.

Сподіваємося на тих, хто захоче й надалі продовжувати футбольну кар'єру, а не завершувати, як це часто буває, після завершення навчання. Багато хто переходить на більш спокійний рівень, як чемпіонат області чи району, беруть участь в міні-футбольних першостях або навіть взагалі залишають футбол. Ми декларуємо те, що кожен, хто бажає надалі продовжувати професійну кар'єру, може отримати в нас ігрову практику в матчах із командами, де є досвідчені футболісти. Зараз аматорська ліга укомплектована з досвідчених гравців, які пройшли школу і УПЛ, і Першої ліги. Деякі команди взагалі формуються тільки з таких футболістів. Тому ми сподіваємося, що молоді вихованці все ж таки зможуть продемонструвати, що в них є характер. Про це може свідчити, що їх розглядають в молодіжних командах Прем'єр-ліги, і сподіваємося, що так буде й надалі.

- Чи є у цього процесу зворотна сторона, коли із області вам би вдалося взяти футболістів, які з одного боку, хотіли б реалізуватися на всеукраїнському рівні, а з іншого боку – могли б допомогти в плані майстерності та досвіду?

- Справа в тому, що щоб реалізуватися, потрібно мати певну мету. Більшість футболістів, які беруть участь у обласному чемпіонаті, перебувають у гонитві "за довгим рублем". Там набагато спокійніше грати, коли ти знаєш, що в аматорському режимі можеш приїжджати виключно на ігри без далеких виїздів, брати участь в обласному чемпіонаті, а паралельно й у районному. У нас в області доволі-таки потужні міні-футбольні змагання, де такі гравці також беруть участь. Навіть в сусідніх областях грають.

Але в тренуваннях «Зірки» графік – професійний. Це не аматорська команда, яка може зібратися потренуватися за день до гри і вийти на матч. Тренування проводяться 5-6 днів на тиждень. Фахівець, який очолює команду, – Самір Назімович Гасанов, – дуже кваліфікований. Він пройшов команди і Прем'єр-ліги, і Першої ліги. У нього 20-річний досвід тренування команд.

Звичайно, важко працювати виключно з молоддю, якби команда формувалася 50/50, де 50% з досвідом виступу в Першій та Другій лізі, а також при них було б 5-6 молодих гравців, то це була б інша ситуація. А повністю молодим складом - доволі важко грати. Особливо на початку сезону, коли футболісти U-17 відразу потрапили "під каток" на першу зустріч з «Вовчанськом». Не треба казати, хто там виступає, які футболісти високого класу.

Але наприкінці першої частини чемпіонату вже було більш помітно, що футболісти тягнуться до тих знань, які їм передає тренер, вони намагаються продемонструвати ту гру, яку можуть. Хоча, звичайно, не все виходить. Але проти одного з лідерів, «Сум» вдома, вже не була та сама гра, що й на початку вересня. Завдання наше – грати тим складом, який є, і, звичайно, найбільше ми хочемо, щоб саме наші вихованці грали в аматорах. Ми будемо за них раді, якщо вони потраплять в професіональні команди й оберуть собі надалі долю футболіста-професіонала. Якщо ж вони скажуть, що будуть грати на першість області чи району, то побажаємо їм подальших успіхів.

- Підготовка футболістів приносить якийсь прибуток клубу? Скажімо від тих, хто пішов у Першу - Другу лігу, U-19, U-21, заплачено за їхню підготовку?

- Це мінімальні кошти у порівнянні з тим, що справді витрачає футбольний клуб. Тому що є є такий вислів – "чужі гроші рахувати непристойно, а свої – нецікаво". Але футбол – дорогий вид спорту. У нас зараз в академії займаються 12 вікових категорій, 4 з яких грають в змаганнях ДЮФЛ, а 3 команди – в першості області. Решта постійно беруть участь в турнірах. Найменшенькі, звичайно, в турнірах в турнірах в Кропивницькому.

Але не можна сказати, що інфраструктура в Кропивницькому відповідає тому, щоб у нас були ці 12 команд. Якби не було в «Зірки» запасного тренувального поля з синтетичним покриттям, то у нас в місті не було б такої можливості. Мабуть, це одне з небагатьох міст в країні, яке б не мало такого поля. У нас регулярно окрім того, що відбуваються тренування команд, грають інші команди – на область, на район, іноді чемпіонат та кубок України серед аматорів, проводився чемпіонат у специфічній категорії серед глухих, чемпіонат України серед жінок.

Звичайно, щоб грали ці 12 вікових категорій «Зірки», перша команда та всі інші змагання – потрібна відповідна інфраструктура. У Кропивницькому її немає. Не зацікавлені бізнесмени, міська влада, щоб у нас було 3-4 стадіони, хороші поля, на яких можна було б тренуватися і грати. Все навантаження в місті фактично лягає на один спортивний комплекс ФК «Зірка».

А натомість в районах підприємці, фермери, можуть собі дозволити побудувати невелике поле, утримувати команду, яка б грала на рівні навіть чемпіонату області. Якщо ви подивитеся, хто вигравав чемпіонат Кіровоградщини, то за винятком «Зірки», решта команд представляють агропромислові підприємства. Але далі вони не йдуть. Хто зібрав собі нормальну команду, той і виграв чемпіонат. Тому все доволі складно в Кропивницькому.

- Приємно, що «Зірка» стала однією з небагатьох команд, яка після втрати професіонального статусу не припинила діяльність, зберегла вікові категорії. Але все ж яка стратегія клубу, чи передбачається повернення на колишній рівень?

- Ми на це сподіваємося. Я поки що не даю прогнозів – ні оптимістичних, ні песимістичних. Команда грає. Ми прийняли таке рішення свідомо, що ми будемо грати навіть дітлахами. Середній вік футболістів, які брали участь в матчах осінньої частини – рівно 17,5. Їм було доволі важко, але вони розуміють, що представляють першу команду «Зірки».

Ми втратили професійний статус, але зберегли себе в аматорах. Не всі будуть вигравати Лігу чемпіонів, аматорську першість. Є понад 30 команд, які грають в аматорському чемпіонаті. І це добре, що вони грають. Вони намагаються створювати своєрідну атмосферу аматорського футболу, яка значно відрізняється від професійного. Але ж багато професіональних клубів беруть гравців не тільки зі своїх академій, а й підтягують і футболістів з аматорського рівня.

Ми хочемо давати таку можливість, а надалі будемо визначатися з усіма планами - з короткостроковими і довгостроковими. Будемо сподіватися, що в нас буде все добре.

«Зірка» (Кропивницький): 12 місце Групи 3 на проміжному етапі

- У планах на 2021 рік є участь в якихось обласних змаганнях, чи перша команда буде грати суто на всеукраїнському рівні?

- Ми обговорювали це питання. Поки що будемо визначатися по всіх турнірах. Враховуючи те, що у нас гравці потрапляють в вікову категорію U-19, то, можливо, будемо брати участь в аматорських змаганнях і – для порівняння рівня – в віковій категорії Першої ліги U-19. Але остаточно будемо визначатися вже наприкінці цього сезону.

- Багато футболістів, які були підготовлені в останні роки в системі «Зірки», перейшли в інші клуби. Кого відзначите як найбільший успіх? Хто досягнув прогресу та розкрився?

- В останні роки таких імен доволі небагато. Але дуже багато футболістів, які виступали в «Зірці» на пристойному рівні в УПЛ і продовжують виступати в командах Favbet Ліги. Не треба забувати, що чемпіоном світу серед молоді в 2019 році став колишній півзахисник «Зірки» Дришлюк. Коли команда виступала в Першій лізі, звичайно, нам було важко, але в нас в оренді виступав Сафронов, який теж став чемпіоном світу з Кирилом. Будь-який досвід – все ж досвід, і навіть якщо негативний, він все одно допомагає. Дришлюк прийшов до нас молодим футболістом, який за два роки перейшов з команди U-21 в першу команду «Зірки» і виступав в основі в УПЛ. Сафронов і Дришлюк – обидва не вихованці кропивницького футболу, але здобули частину свого досвіду й у нас. Зараз ми раді, що той же Сейтхалілов, вихованець академії, вже зараз працював на зборах із першою командою «Інгульця». Ми розуміємо, що можливо на нього розраховує Сергій Лавриненко, в його віці - навіть в якості гравця ротації це велике досягнення.

Є декілька молодих футболістів 2000-2002 р.н., які після «Зірки» грають в молодіжних командах Favbet Ліги. Декілька футболістів 1999 р.н. вигравали чемпіонат ДЮФЛ серед команд Першої ліги. Зараз вони грають в командах Першої та Другої ліги. В професіональному футболі ми будемо спостерігати за їх кар'єрою та дивитися, яких успіхів вони будуть досягати в інших клубах. Будемо зичити їм тільки більших успіхів та потрапити до збірної. Головне – що «Зірка» живе, продовжує виступи, виховує молодих гравців. Це дає надію нашому клубу та всьому кропивницькому футболу на хороше майбутнє.

Артур Валерко, SportArena.com

Для довідки:

«Зірка» (Кропивницький): 12 місце Групи 3 на проміжному етапі«Зірка» (Кропивницький)

• Рік заснування: 1911

• Кольори клубу: жовто-червоні

• Стадіон: «Зірка» (вміщує 13305 глядачів)

• Керівництво та тренерський штаб

Президент: Березкін Максим Станіславович

Директор клубу: Кашуба Сергій Олександрович

Виконавчий директор: Перевозник Андрій Анатолійович

Головний тренер: Гасанов Самір Назімович

Адміністратор: Резніченко Ігор Леонідович

• Досягнення:

Учасник Вищої/Прем’єр-Ліги України, найвище місце – 6-те 1996 року.

Півфіналіст Кубка України 1999 та 2000 років.

Переможець Першої ліги 1995, 2003 та 2016 років.

Переможець Групи «Б» Другої ліги 2009 року.

Володар Кубка УРСР 1953, 1973 та 1975 років.

Володар Кубка Центральної ради ДСТ «Торпедо» 1953 року.

Володар Кубка республіканської ради профспілок 1954 року.

• «Зірка» в інтернеті:

Офіційний сайт: https://fczirka.com.ua/

Facebook: https://www.facebook.com/fczirkaua/

• Статистика виступів клубу в ААФУ:

Рік

Місце

І

В

Н

П

М’ячі

О

Чемпіонат ААФУ

2007

2 (із 5)

8

4

1

3

12:12 (-0-)

13

 

знята

-

-

-

-

-

-

2019/20

6 (із 10)

18

9

3

6

30:19 (+11)

30

Всього

 

26

13

4

9

42:31 (+11)

43

Кубок ААФУ

-

-

-

-

-

-

-

-