Новини :: Кубок ААФУ

Кубок ААФУ

Коротка історія розіграшу Кубку України серед аматорів з 1937 по 2013 рік

Коротка історія розіграшу Кубку України серед аматорів з 1937 по 2013 рік

Нещодавно завершився розіграш Кубку України серед аматорів 2013. Перегравши за сумою двох матчів 3-0 та 2-3 команду "Єдність" з Чернігівщини перемогу здобула "Чайка" з Київської області. Обидва колективи отримали право прийнять участь в Кубку України сезону 2014/15. Цьогоріч сайт http://www.ua-football.com/ спільно з ААФУ висвітлював турнір у повній мірі, починаючи від попередніх етапів і закінчуючи фіналом.

Але мало хто знає, що ці змагання є настарішими в Україні.

Саме так, адже перший розіграш кубку України серед колективів фізкультури, а також команд ВУЗів, колгоспів, підприємств, установ та організацій було розіграно ще у 1937 році. Згідно тогочасного регламенту в турнірі також могли брати участь команди, що не були задіяні в Кубку СРСР. У двох перших розіграшах, а також чотирьох післявоєнних до участі у змаганнях запрошувалися всі українські команди. Мабуть саме тому, перші два сезони переможцем турніру ставало київське "Динамо". Загалом у киян 4 трофеї і по цьому показнику вони ділять перше місце з львівським "Соколом" (ЛВВПУ).

Першим же непрофесійним на той момент клубом, який виграв турнір став "Авангард" з Краматорська, який в 1939 році здолав одного з "пращурів" одеського "Чорноморця" команду "Харчовик".

До 1959 року, коли у змаганнях перестали приймати участь "професіонали" і турнір став власне аматорським його переможцем встигло стати декілька відомих команд. Окрім столичного "Динамо", яке ще двічі (в 1947 та 48 роках) вигравало кубок, переможцями ставали: в 1945 - харківський "Локомотив", в 1950 - ужгородський "Спартак", у 1951 та 52 роках запорізький "Металург", в 1956 році полтавський "Колгоспник".

З 1960 року право участі в турнірі отримували переможці обласних кубків республіки. В радянські часи ці змагання користувався надзвичайно великою популярністю. Боротьба розпочиналася з районних, міських та обласних етапів, а згодом 32 кращих колективи виявляли сильнішого між собою за олімпійською системою. В той час турнір ще називали "Кубком мільйонів", адже це були головні і найбільшмасові змагання для любительських команд з невеликих міст, сіл та містечок. Його переможці приймали участь в аналогічному кубку СРСР.

В перші роки незалежності України турнір не проводився. Його вдалося відновити лише в сезоні 1996/97. Першими володарем трофею "новітніх часів" став чернігівський "Домобуднівник". З 1998 року турнір незмінно проводиться під егідою Асоціації аматорського футболу України.

Якщо дивитися на географію переможців, то починаючи з 1937 року найбільшу кількість раз - 12 володарем трофею ставали представники Київщини. Востаннє, як раз цьогоріч. По 7 раз перемагали команди з Львівщини та Донбасу, а 6 разів - харків'яни.

Попередні фінали Кубку "часів Незалежності":

Сезон Володар Кубка Рахунок Фіналіст

2012 "Нове Життя" (Андріївка Полтавської області) 1:1(г), 2:1(д) ОДЕК (Оржів Рівненської області)

2011 ФК "Буча" (Київська область) 3:1(г), 4:1(д) "Гвардієць" (Гвардійське АРК)

2010 "Берегвідейк" (Берегове Закарпатської області) 2:0(д), 2:2(г) "Словхліб" (Слов'янськ Донецької області)

2009 "Карпати" (Яремче Івано-Франківської області) 0:2(г), 3:0(д) "Ходак" (Черкаси)

2008 "Ірпінь" (Гореничі Київської області) 0:0(г), 3:1(д) ФК "Галичина" (Львів)

2007 "Єдність-2" (Плиски Чернігівської обл.) 0:0(д), 2:0(г) "Торпедо" (Миколаїв)

2006 "Карпати" (Кам'янка-Бузька Львівської обл.) 0:1(д), 3:1(г) "Колос" (Нікопольський р-н Дніпропетровської обл.)

2005 "Південьсталь" (Єнакієве Донецької обл.) 4:1(г), 1:1(д) "Хіммаш" (Коростень Житомирської обл.)

2004 "КЗЕЗО" (Каховка Херсонської обл.) 1:1(г), 5:3(д) "Хіммаш" (Коростень Житомирської обл.)

2003 "Єдність" (Плиски Чернігівської обл.) 0:0(г), 2:0(д) "ОДЕК" (Оржів Рівненської обл.)

2002 "Гарай" (Жовква Львівської обл.) 1:0(г), 4:2(д) "Рудь" (Житомир)

2001 "Південьсталь" (Єнакієве Донецької обл.) 4:0(д), 2:1(г) СК "Перечин" (Закарпатська обл.)

2000 ФК "Лужани" (Лужани Чернівецької обл.) 5:1(д), 4:4(г) "Кристал" (Пархомівка Харківської обл.)

1999 "Шахта "Україна"" (Українськ Донецької обл.) 2:0(д), 1:2(г) "Троянда-Експрес" (Гірка Полонка Волинської обл.)

1998-1999 "ГПЗ" (Варва Чернігівської обл.) 4:0(д), 3:3(г) "Троянда-Експрес" (Гірка Полонка Волинської обл.)

1997-1998 "Зоря" (Хоростків Тернопільської обл.) 2:1(г), 0:0(д) "Даліс" (Комишуваха Запорізької обл.)

1996-1997[1] "Домобудівник" (Чернігів) 1:1(д), 2:0(г) "Кристал" (Пархомівка)

Фінал Кубку 2013

"Єдність" (с. Плиски Чернігівської обл.) - "Чайка" (Києво-Святошинський р-н Київської обл.) - 3:2 (1:0) (д.ч. - 0:2).

14.00. с. Плиски. Стадіон "Єдність". 1000 глядачів.

Голи: Дудник (56, з пенальті), Постолатьєв (90+2, з пенальті) - Трасковський (45+2, а/г), Медвідь (92), Богданов (115).

"ЄДНІСТЬ": Скибенко, Ковальчук, Шейко (Сайко, 98), Кордюк, Журба, Бабаєв (Дудник, 44) Інджибашвілі (Кучинський, 117), Постолатьєв, Кварая, Омельянов (Чайковський, 76), Ковалевський.

Тренер - Віктор Грищенко.

Почесний президент - Михайло Голиця.

"ЧАЙКА": Мусієнко, Ремезовський, Трасковський, Паламарчук, Конюшенко, Петренко (Науменко, 55), Рисенко (Пристая, 120), Байдачний (Бляхарський, 89), Барчишин (Медвідь, 77), Мануйленко (Богданов, 55).

Тренер - Олександр Ігнатьєв.

Президент - Олександр Нігруца.

Перший матч фіналу:

"Чайка" — "Єдність" - 3:0 (1:0).

Голи: Мануйленко (34), Байдачний (55), Будзько (78).

Інформація про фіналістів та володарів Кубка України:

ФК "Єдність"

(с. Плиски Борзнянського району Чернігівської області)

П'ятиразовий чемпіон Чернігівської області

Чотириразовий володар Кубка Чернігівської області

Чемпіон України серед аматорських команд 2009 р.

Срібний призер чемпіонату України серед аматорських команд 2007 р.

Бронзовий призер чемпіонату України серед аматорських команд 2003, 2008, 2010 років

Володар Кубка України серед аматорських команд 2003, 2007 років

Учасник фінальної частини VII розіграшу Кубка регіонів УЄФА 2010/2011 рр.

СК "Чайка" (Києво-Святошинський район Київської області) – Володар Кубку України серед аматорів 2013 р.

Шлях до успіху у кожного свій. А у Києво-Святошинської футбольної команди "Чайка", що базується на території Петропавлівсько-Борщагівської сільради, особливо в останні роки, шлях до успіху став стрімким злетом.

Створена у 1972 році на базі виробничого об'єднання "Контур" за ініціативи тоді ще голови профкому підприємства, а нині – сільського голови Олексія Кодебського, СК "Чайка" відразу заявила про себе на рівні району вдалою, прицільною грою, з регулярною завзятістю брала участь у першості та кубку району з футболу.

Новий імпульс "Чайка" отримала з побудовою футбольного поля та міні-футбольного поля зі штучним покриттям – з'явилася можливість регулярно тренуватися, нарощуючи власну міць, а також виховувати підростаючу зміну, приймати у себе команди-суперники. Саме тут проводиться й фінальна гра на Кубок ім. Чанова. За всіма параметрами, це ідеальне футбольне поле – з роздягальнями, душовими – загалом, стадіон "Козак-Арена" вміщує 605 глядачів.

2010 року стався відчутний прорив: "Чайка" вперше стає чемпіоном Києво-Святошинського району з футболу й володарем Кубку. Стрімкий злет розпочався…

Наступного, 2011 року перемога йде за перемогою: "Чайка" виборює Кубок Кірсанова, потім – ім. Чанова, стає фіналістом Кубку Голубєва, чемпіоном Києво-Святошинського району та віце-чемпіоном Київщини.

Це був рік, коли вперше за останні десятиліття розвиток футболу в цілому отримав і відчутну підтримку і від районної влади.

Удача "Чайку" не полишає й наступного, 2012 року: команда стає фіналістом Кубка Київської області та віце-чемпіоном Київщини. А вже з 2013 року – офіційно виступає під егідою Києво-Святошинського району, за короткий час завоювавши Кубок Київщини та Кубок України серед аматорів, продовжує завзято боротися за призові місця в чемпіонаті Київської області.

Головне, що є по справжньому згуртований колектив однодумців, і тренерами та гравцями він не обмежується. Нинішнього року "Чайці" по-справжньому допомогли владні структури. Приміром, Микола Шкаврон, залишившись на відпускний період виконувачем обов`язків голови райдержадміністрації, зробив усе можливе і навіть неможливе, аби команда не мала жодних проблем і гідно презентувала Київщину на всеукраїнській арені. "Чайка" дуже вдячна за підтримку голові Києво-Святошинської райдержадміністрації Володимирові Паку, сільському голові Петропавлівської Борщагівки Олексієві Кодебському, спонсорам і меценатам.

Причому, підтримка улюбленої команди СК "Чайка" є не лише фінансовою, а й моральною – не дивлячись на зайнятість, перший заступник голови РДА Микола Шкаврон практично не пропускає жодної гри – "щоб додати фарту".

Вагомою складовою секрету успіху команди є наполегливість у тренуваннях за будь-якої погоди, високий професіоналізм президента клубу Олександра Нігруци, головного тренера команди Олександра Ігнатьєва й кожного окремого гравця – професіоналів своєї справи.

Асоціація аматорського футболу України щиро вітає СК "Чайка" зі здобуттям Кубку та принагідно нагадує, що обидва колективи представлятимуть аматорів у Кубку України сезону 2014/2015.

P.S. Автор дякує Володимиру Горощаку та Володимиру Омому за статистичні дані, що були використані в підготовці матеріалу.